Cuma, Şubat 03rd, 2012 | Author:
Futurist Thomas Frey

Futurist Thomas Frey

TEDxReset bu yıl da müthişti. “Quo Vadis” yani “Yolculuk Nereye” başlığı altında birbirinden renkli konuşmacıların deneyimlerini, bakış açılarını ve yaşamdaki yollarını dinledik. TEDxReset’lerin ilginç bir yanı var. Konuşmacıları dinlerken beyninizi üçe bölüyorsunuz. Bir yandan anlatılanları dinlerken, diğer yandan kendi yaşamınızı gözden geçiriyorsunuz ve eş zamanlı olarak da geleceğe dair uyarılar yapıyorsunuz kendinize, aldığınız yeni kararlar eşliğinde… Tüm bunlar olurken aynı zamanda hayatınızın en keyifli günlerinden birini yaşıyorsunuz.

Etkinlik bu yıl dört tema altında birleştirilmişti. Engelleri Aşmak, Cesur Yeni Dünya, Deneyimleri Paylaşmak ve Yeniden Yollara… İlk bölümde konuşan Enver Utku Batur henüz 14 yaşında. “Her yeni nesil bir öncekinin marjinali oluyor” şeklinde bir tespitte bulunduğunda onun 30’lu yaşlarını merak ediyorsunuz hayranlıkla… İkinci bölümün konuşmacılarından Levent Akın, Asimov’un Üç Robot Yasası’nı izleyiciyle paylaşarak “Bir robot bir insana zarar veremez, veya pasif kalmak suretiyle zarar görmesine izin veremez. Bir robot kendisine insanlar tarafından verilen emirlere ilk kural ile çelişmediği sürece itaat etmek zorundadır” dediğinde insanın teknolojiye olan bakışını bir kez daha anlamaya çalışıyorsunuz… Ahu Özyurt’un üçüncü bölümde “hiçkimse olabilmenin değeri”ni anlattığı konuşmasında gönüllü olarak sıfırdan başlamayı düşündüğünüz ve hatta bunu göze aldığınız zamanları hatırlıyorsunuz bir anda. Son bölümde Şafak Pavey, “bir daha hiç görmeyeceğiniz insanlarla sohbet edin, onlardan çok şey öğreneceksiniz, onlar sizi zenginleştirir” dediğinde tüm kalbinizle eşlik ediyorsunuz ona.

Boğaziçi Caz Korosu dün de muhteşemdi. Birçoğumuz sosyal medyada paylaşılan videolarından tanıyorduk onları. Müzikleriyle bizlere eşlik etmeleri güne bambaşka bir renk kattı. …ve TEDxReset 2013’ü şimdiden merak ederek, Boğaziçi Caz Korosu!

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*