Salı, Ekim 01st, 2013 | Author:

Uyandığımız andan itibaren kafamız dolu, daha dolu, çok dolu, en dolu, artan bir grafikle hep dolu… Rutin akışın dahi yolunda gitmesi için bir plan program hali, hep bir koşturma durumu, birşeylere yetişme kaygısı içindeyiz. Çoğumuz için vücudumuz ve zihnimiz tam bir tezat içinde. Beynimiz tam performans çalışmaya gayret gösterip, bunun için sanal ve fiziksel dünyalarımıza konsantre olmaya uğraşırken vücudumuz ise zorunlu hareketler kategorisinde çok da başarılı olmayan bir performans sergiliyor. Oturuşumuz bozuk, yürüyüşümüz dağınık, boyun ve sırt kaslarımız ağlıyor.

“İyi olmak” istediğimiz pek çok “doğal konu”da kendimizi iyi hissetmek için ekstra çaba harcamamız, bunu iş haline getirmemiz, konuya özel zamanlar yaratmamız gerekiyor. Formda kalmak için egzersiz şart, sağlıklı beslenmek de lazım. O zaman egzersiz için zaman ve imkan yaratılmalı, maksimum faydayı sağlamak, zarar görmemek için belki de danışmanlık alınmalı. Sağlıklı beslenmek için öncelikle bilinçli alışveriş, devamında doğru yemekler; dolayısıyla yine zaman, emek ve konsantrasyon şart… Sadece kişisel sağlık konusu bile hayatımızın başlıbaşına yönetilmesi gereken bir konusu.

Zihinler hep dolu demiştim ya yazının başında; boşaltmak, arada boş tutmak mümkün mü? Bu bize yenilenme şansı verir mi? Kesinlikle evet! Yazının gidişatından beklenen sonuç: Bu da başlı başına bir iş. Boşluğu hissetmemizi, kendimizi dinlememizi, vücudumuzu ve zihnimizi rahatlatmamızı sağlayan, bu yöndeki gelişimimizi destekleyen meditasyon ve yoga gibi birtakım yöntemler var burada da. Bunlardan birini uygulayabilir ya da kendimiz için, bildiklerimiz ve hissettiklerimiz doğrultusunda yeni bir yöntem keşfedebiliriz. Konu kafa dinleme, zihin boşaltma olduğunda da aynı durum sözkonusu; zaman ve ideal yönetim. Bir de atladığımız başka bir yan var: O da motivasyon ama tek başına motivasyon demek de yetmez… Bugünün trend deyimiyle “sürdürülebilir motivasyon”… Sürdürülemezse çok anlamlı değil…

Bugünün yaşam koşullarında, uyandığımızda daha yataktan kalkmadan ilk iş olarak sanal dünyaya da günaydın demeyi tercih ettiğimiz bir hayatta, hizmetimizde olan, hayatı kolaylaştıran uygulamaları yaşamımızın bir parçası haline getirerek, plan program ve ekstra zaman isteyen konuları daha kolay yönetebilir ve uzun süreli motivasyon sağlayabiliriz. Akıllı telefon ve tablet uygulamaları sayesinde kendi kendimize yürüyüş, koşu ve farklı egzersiz programlarımızı yönetebilir, kendimize gerçekçi hedefler koyabilir, sonuçları arkadaşlarımızla paylaşabiliriz. Sağlıklı beslenme konusunda da benzer uygulamalarla kendimizi bu konuda motive edebiliriz. Bugünün dünyasında sonsuz bilgi, uygulama ve uzaktan deneyimleme olanakları elimizin altında. Bize düşen gündemi takip edip, ihtiyacımız olanı gözden kaçırmayıp almak ve kullanmaya başlamak. Herşey bize bağlı, her zaman çok kolay olmasa da hayatı kolaylaştıran çözümler ve doğru bir zaman ve enerji yönetimiyle fiziksel ve zihinsel durumumuzdan duyduğumuz mutluluğu artırmak mümkün. Ayrıca buradan gelen ve tüm  hayata yansıyacak olan performans artışı da işin diğer bir güzel yanı…

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*